18. októbra 2024 si ocenenie Senior Friendly, hneď dvakrát odniesla Petržalka. MČ Bratislava-Petržalka za spoluprácu s Ekonomickou univerzitou Bratislave a Univerzita tretieho veku EUBA za spoluprácu s Petržalskou Klubovňou aktívnych seniorov. Podstatou obidvoch ocenení boli seniori, aktivity pre seniorov a so seniormi.

Hlavným cieľom projektu je upriamiť pozornosť na problematiku starnutia populácie, podporiť myšlienky aktívneho starnutia a medzigeneračnej spolupráce a oceniť tých, ktorí  prispievajú k zmene prístupu k seniorom. Jeho kľúčovou aktivitou je súťaž o ocenenie Senior Friendly. Organizátori súťaže sú Klub Luna Senior Friendly, občianske združenie a Občianske združenie Bagar.

Naša populácia starne a napriek zvyšovaniu počtu občanov v seniorskom veku, je táto skupina obyvateľov často na okraji záujmu a života spoločnosti. Aj seniorský vek sa však dá prežiť aktívne, spokojne a plodne. K tomu možno prispieť otvorenejším, priateľskejším prístupom celej spoločnosti a všetkých, ktorých zaujíma život seniorov.

Demografický vývoj, charakterizovaný výrazným starnutím populácie, patrí k najväčším problémom i výzvam súčasnosti a blízkej budúcnosti pre našu krajinu a Európu. Je preto kľúčové presadzovať filozofiu aktívneho starnutia a ďalšie postupy, ktoré predlžovaniu života občanov dajú pozitívny rozmer.

Pre Ekonomickú univerzitu v Bratislave a pre MČ Bratislava-Petržalka sú to dve dôležité zadosťučinenia za aktívnu prácu so seniormi. Svojou prácou chceme upriamiť pozornosť na možnosti lepšieho života seniorov, zmysluplnosti a k zmene postojov seniorov.

Ocenenie prebrali Ján Karman, vicestarosta MČ Bratislava Petržalka a Janka Sebera Chládecká, manažérka UTV Ekonomickej univerzity v Bratislave. Obaja na záver hodne povedali: „ Je nám cťou dávať nový, kvalitnejší a krajší zmysel života nielen Petržalským seniorom. V našej práci budeme spoločne pokračovať a prajeme si, aby bolo radosťou byť seniorom v Petržalke, aby bolo radosťou byť študentom Univerzity tretieho veku Ekonomickej univerzity v Bratislave.“

Ocenenie Senior Friendly – 2x pre Petržalku